My name is Adam. I’m from Poland. I wanted to study English, so I looked for a good English school in the world. I saw one time in the internet about an English school in Lapu-Lapu, Cebu Philippines and that is Philinter.

Philinter has good reviews. The academy has new buildings, beautiful swimming pool, wonderful facilities, and good educational system, so I decided to go and study in Philinter.


Now, I finished studying English in Philinter and felt very happy. It was wonderful time for me. I had beautiful and kind teachers, ate delicious food and met smiling people.


Everything that is good is too short. In our lives, beautiful things are just only temporary so, we must savour every moment.

The month was just like one nice day!

Nazywam się Adam i jestem z Polski Ponieważ chciałem poprawić mój angielski szukałem szkoły która mogła by mi pomóc. Z początku myślałem o Anglii lub Malcie ale przypadkowo trafiłem na szkołę na Filipinach.

Filipiny są krajem anglojezycznym i stosunkowo tanim. Bardzo ważna rzecz, ze zajęcia są w systemie ośmio godz. pięć dni w tygodniu z czego cztery godz są indywidualne 1 na 1 .Za taką formę nauki w Anglii wydał bym majątek, Teraz jestem po miesięcznym okresie studiowania i czuję że ten czas nie był stracony.

Szkoła jest bardzo nowoczesna posiada dużo sal do nauki indywidualnej a także świetlicę, basen i ochronę. System zakwaterowania jest typu Sparta czyli każde wyjście jest ewidenjonowane nie toleruje się alkocholu na terenie szkoły ani wyjść po 22.

Ma to swoje dobre strony. Nauczyciele są bardzo mili wszyscy uśmiechnięci będę bardzo miło wspominał ten czas

Categories :

ZENMA